راه اندازی صرافی

مقدمه ای بر رمز ارزها و ارزهای دیجیتال

تیر 10, 1403

مطالعه در 7 دقیقه

در این مقاله به تعریف و توضیح جزیی از بعضی عبارات و اصطلاحات ( رمز ارز و ارز دیجیتال و...) و همچنین خصوصیات و معایب و مزایای انها بصورت مختصر می پردازیم با ما همراه باشید .  

پول( money) :

واحدی برای حسابداری و استاندارد پرداخت ،شناخته شده است مانند ریال ایران.  

 ارز چیست؟

هر کشور ارز/پول مخصوص به خود را دارد. ارز عموماً نوع پذیرفته‌شده‌ای از پول است که شامل سکه و اسکناس های کاغذی می‌شود و توسط دولت توزیع شده و در داخل اقتصاد گردش دارد. ارز که به عنوان واسطه مبادله کالا و خدمات مورداستفاده قرار می‌گیرد، پایه و زیربنای کسب‌وکارها به حساب می‌آید. مثلاً ا‌رز رسمی کشور سوئیس، فرانک و ار‌ز رسمی ژاپن ین ،پوند انگلستان دلار امریکا، مثال‌هایی از ارز فیات یا پول فیات( Fiat Money) هستند. یک استثنا در مورد یورو وجود دارد که به عنوان ارز چندین کشور اروپایی مورداستفاده قرار می‌گیرد. اگرچه هر نوع ار‌ز مختص یک کشور به حساب می‌آید اما در مواردی ممکن است سایر کشورها ارز سایر کشورها را در کشور خود قانونی اعلام کنند. مثلاً، السالوادور و پاناما استفاده از دلار را آزاد کرده‌اند.  

نرخ ارزچیست؟

در واقع به ارزش برابری یک واحد پول خارجی به پول داخلی نرخ ارز گفته می‌شود.نرخ ارز را، ارزش برابری یک واحد پول خارجی به پول داخلی است. به عبارت دیگر بهای خرید یا فروش یک واحد پول خارجی به پول رایج کشور را نرخ ارز می‌گویند. بیشتر ارزها، مثل دلار آمریکا می‌توانند با سایر ارزها در بازار پول مورد معامله قرار بگیرند یا تبدیل شوند.  توریست های بین المللی که می‌خواهند ار‌ز خود را مبادله کنند معمولاً این کار را در صرافی ها و یا بانک ها، بدون هیچ محدودیتی انجام می‌دهند. این ارزها به عنوان ارزهای کاملاً تبدیل‌پذیر در نظر گرفته می‌شوند. ارزهای نیمه تبدیل‌پذیر آن‌هایی هستند که یک بانک مرکزی بر آن‌ها نظارت دارد. بانک های مرکزی بعضی اوقات این کار را با کنترل جریان نقدی و سرمایه گذاری بین المللی انجام می‌دهند. ارزهای غیر تبدیل‌پذیر ارزهایی می‌باشند که در بازار خارجی شرکت نکرده و اجازه تبدیل‌شدن به سایر ارزها به‌طور مستقیم را ندارند.   سکه‌ها و اسکناس‌هایی که هر فرد همراه خود حمل می‌کند از نظر فنی ارز هستند پول محسوب نمیشود.  

ارز فیات (Fiat Currency ) چیست ؟

ارز فیات (Fiat Currency )پول فیزیکی در واقع همان اسکناس‌های کاغذی و سکه‌های فلزی است که روزانه در خرید و فروش‌ها از آن‌ها استفاده می‌کنیم، به عنوان پول رایج هر کشوری آن‌ها را می‌شناسیم و با آن‌ها سر و کار داریم. ارزهای فیات قدرت خود را از دولت‌ها می‌گیرند. به عنوان مثال، هر اسکناس دلاری توسط دولت ایالات متحده پشتیبانی و چاپ می‌شود. ارز فیات یا همان پول بدون پشتوانه (Fiat Currency)،‌ واحد پولی کشورهاست این ارز جایگزینی برای استاندارد طلا و پول کالایی (کالایی اقتصادی که به‌جای پول استفاده می‌شود) است. فیات (Fiat) یک واژه با ریشه‌ی لاتین و به معنای «باید بشود» یا «بگذار بشود» است. ارز فیات هیچ ارزش فیزیکی ندارد و یک تکه کاغذ یا سکه است. این ارزها که همان اسکناس‌ها و سکه‌های رایج امروزی هستند؛ در سراسر جهان برای مبادلات اقتصادی، تجاری،‌ خرید وفروش کالاو سرمایه گذاری و.... استفاده میشوند.  

ارز دیجیتال (digital currency) چیست؟

فقط به صورت الکترونیکی وجود دارد و هیچ قالب فیزیکی و قابل لمسی ندارد. به علت نداشتن ساختار فیزیکی، این ارز ها در سیستم های کامپیوتری دیجیتال و متصل به اینترنت، ذخیره و مدیریت می شوند و می توانید به سادگی با استفاده از گوشی همراه خود آن ها را خریداری کنید. ارز رمزنگاری شده یک ارز دیجیتال یا مجازی است که با رمز گشایی و محاسبات ریاضی به دست می آید کسی در این سیستم نمی تواند کلاهبرداری و تقلب کند ارز دیجیتال به دو صورت متمرکز و غیرمتمرکز کنترل می شود. در کنترل متمرکز ارز دیجیتال، یک نقطه مرکزی کنترل بر عرضه پول مثل بانک وجود دارد اما در کنترل غیرمتمرکز ارز دیجیتال، کنترل بر عرضه پول از پیش تعیین شده یا روی آن توافق شده است.   بسیاری از ارزهای رمزپایه شبکه های غیرمتمرکزی هستند که مبتنی برفناوری بلاکچین هستند که توسط یک شبکه بزرگ از کامپیوترها اداره می شود.   یک ویژگی مشخص ارزهای رمزپایه این است که به طور کلی توسط هیچ مرجع مرکزی صادر نمی شود و این باعث می شود آنها از لحاظ تئوری در برابر مداخلات یا دستکاری های دولت ها مصون بمانند ارزهای دیجیتال بر پایه سیستم رمزنگاری‌شده‌ای هستند که امکان پرداخت امن به‌صورت آنلاین را با کمک توکن‌های مجازی فراهم می‌کنند. به همین دلیل به ارزهای دیجیتال، رمزارز گفته می‌شود. ارزهای دیجیتال توسط هیچ نهاد دولتی یا خصوصی پشتیبانی نمی شوند؛ بنابراین، اثبات وضعیت حقوقی آن‌ها در حوزه‌های قضایی مختلف مالی در سراسر جهان دشوار است. در برخی از کشورها قانونی و در برخی غیرقانونی هستند. در بعضی از کشورها نیز هنوز قانونی برای آن وضع نشده است.  هدف از ساخت ارز دیجیتال کاهش هزینه‌ها در انتقال پول یکی از اهداف اصلی خلق ارزهای دیجیتال است.  

ویژگی‌های مهم ارزهای دیجیتال :

نکته اصلی در جذابیت و عملکرد بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال ساخته‌شده بر پایه فناوری بلاک چین، این است که در نگهداری و انجام معاملات آن‌ها از یک حساب آنلاین استفاده شده است. این حساب آنلاین بر اساس یک ساختار اطلاعاتی توافق شده کاملاً امن است که توسط کل شبکه یک گره منفرد یا یک رایانه با کپی از دفترچه نگهداری می‌شود. قبل از تأیید، هر بلوک جدید ایجادشده باید توسط هر گره تأیید شود، جعل تاریخ معاملات تقریباً غیرممکن است! در حال حاضر هیچ مرجع اصلی، دولت یا شرکتی وجود ندارد که به دارایی و اطلاعات شخصی شما دسترسی داشته باشد.در صورت از بین رفتن هارد دیسک یا نبود نسخه‌ی پشتیبان از کلید خصوصی، موجودی ارز دیجیتال از بین رفته و غیرقابل‌بازیابی می‌شود.  

مزایای ارز های دیجیتال :

 • عملیات پرداخت آسان تر و سریع تر از روش های معمول بانکی انجام می شود. عملیات پرداخت ارز های دیجیتال، به صورت غیر متمرکز انجام می شود و به ارگان یا سازمان خاصی وابسته نیست. همان طور که می‌دانید تایید عملیات های پرداخت توسط اشخاص ثالث، ادارات و بانک ها می تواند ساعت ها یا حتی روز ها طول بکشد.
 • کارمزد عملیات انتقال بین المللی با ارز های دیجیتال بسیار کم‌تر از حالت معمول آن است. در حالت معمول، شما برای اینکه بتوانید از کشوری به کشور دیگر پول انتقال دهید، هزینه های زیادی به ویژه هنگام تبدیل ارز متحمل خواهید شد. ارز های دیجیتال در عین سرعت بخشیدن به عملیات انتقال بین المللی، هزینه های انتقال را به حداقل کاهش می دهند و شما را از تبدیل واحد ارز بی نیاز می کنند.
 • نقل و انتقال ارز های دیجیتال در هر ساعتی از شبانه روز، با سرعت بالا ممکن است و تراکنش ها نیمه ناشناس هستند.اما معمولا در آخر هفته و خارج از ساعات اداری امکان استفاده از خدمات بانکی امکان‌پذیر نیست.
  در سیستم های پرداختی الکترونیکی بانک ها، تمامی اطلاعات شخصی شما ثبت می شوند و قابل استناد هستند. در بیت کوین این عملیات متفاوت است البته نه به این منظور که تراکنش ها کاملا ناشناس و غیرقابل پیگیری باشند. تراکنش های بیت کوین کاملا شفاف هستند و میزان انتقالی و آدرس کیف پول فرد انتقال دهنده و دریافت کننده برای همه قابل مشاهده هستند و تراکنش ها قابل پیگیری هستند اما این امر به معنای افشای اطلاعات شخصی مثل کد ملی و این قبیل اطلاعات نیست..  

معایب ارز های دیجیتال :

 • نوسان قیمت های ارز های دیجیتال وعدم داشتن ثبات قیمت یکی از معایبی است که می توان به آن اشاره کرد. اگر به قصد سرمایه گذاری ارز دیجیتال تهیه می کنید، بهتر است همواره این نوسان ها را در نظر بگیرید عدم اعتماد کاربران به علت این که برخی ارز ها از زیر ساخت های قوی امنیتی برخوردار نیستند، یکی دیگر از مشکلات ارز های دیجیتال به حساب می آید. بیت کوین اولین و قابل اعتماد ترین رمز ارز موجود است و زیرساخت های امنیتی قدرتمندی دارد اما رمز ارز های دیگری علاوه بربیت کوین وجود دارند.
 • یاد گیری انجام کارهای اساسی مانند افتتاح کیف پول و نگهداری درست دارایی های دیجیتال می تواند برای کاربران دشوار و سردرگم کننده باشد. ساده شدن انجام این فعالیت ها می تواند استفاده از کیف پول و خرید و انتقال ارز های دیجیتال را آسان تر و لذت بخش تر کند.
 

چرا دولت ها و حکومت ها با توسعه ارز های دیجیتال مخالف اند؟

 1. استفاده از ارز های دیجیتال به علت غیر متمرکز بودن و حذف واسطه می تواند باعث کاهش درآمد دولت ها شود.
 2. استفاده زیاد از ماینر ها می تواند مضرات زیست محیطی و اتلاف منابع انرژی را در پی داشته باشد.
 3. ناشناس بودن معاملات بیت کوین می تواند امکان پول شویی و انجام معاملات غیر قانونی را ممکن کند.
 

انواع ارزهای دیجیتال

انواع ارزهای دیجیتال به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:
 • بیت کوین
 • آلت کوین
 • استیبل کوین
 

بیت کوین

بیت کوین اولین شکل رایج ارز دیجیتال در جهان است در واقع، ارز دیجیتال در بیت کوین خلاصه می‌شد. در حال حاضر بیت کوین بسیار گران است. در سال ۲۰۲۱، هزینه یک بیت کوین ۶۸۰۰۰ دلار بود؛ اما شما مجبور نیستید بیت کوین بخرید، می‌توانید واحدهای کوچکتری از آن را بخرید..  

آلت کوین

آلت کوین اصطلاحی است که برای هر ارز دیجیتال جایگزین بیت کوین محبوب‌ترین آلت کوین در این اکوسیستم، اتریوم است که یکی از سریع‌ترین ارزهای دیجیتال در حال رشد در بازار است.  

استیبل کوین

استیبل کوین‌ها ارزششان به ارزها یا دارایی‌های فیات مختلف مانند طلا متصل است. استیبل کوین‌هایی که اغلب با دلار آمریکا (مانند تتر) پیوند می‌خورند، راهی را به کاربران می‌دهند تا پولی شبیه به دلار ولی در قالب ارز دیجیتال در اختیار داشته باشند...    

ده ارز دیجیتال مهم بازار کریپتو :

1.بیت کوین (Bitcoin)

بیت کوین اولین ارز دیجیتال جهان است که در سال ۲۰۰۹ راه‌اندازی شد. در حال حاضر، بیت کوین جزو محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال بوده و بسیار ارزشمند است. این ارز دیجیتال توسط ساتوشی ناکاموتو به وجود آمد که البته این اسم، نام یک شخص نیست! بلکه نام مستعار گروهی از افراد است که هنوز هویت اصلی آن‌ها فاش نشده است.  

2.اتریوم (Ethereum)

رمزارز اتریوم با ارزش‌ترین ارزدیجیتال بعد از بیت‌کوین است که در سال ۲۰۱۵ ارائه شد. اتریوم برای تجارت و بستن قرارداد مناسب و امن است؛ چرا که این ارز در یک پلتفرم نرم‌افزاری غیرمتمرکز است که امکان ساخت و اجرای قراردادهای هوشمند را بدون تقلب، کنترل یا مداخله‌ی شخص سوم دیگری فراهم می‌کند. سازندگان اتریوم ادعا کرده‌اند که این ارز را می‌توان برای غیرمتمرکزسازی، رمزگذاری، مبادله‌  و ایمن‌سازی استفاده کرد. اپلیکیشن‌های اتریوم روی توکن‌های این شبکه به نام اتر کار می‌کنند.  

3.ریپل (Ripple)

جزو ارزان‌ترین رمزارزهاست. در سال 2012 عرضه شد ریپل یک شبکه‌ی پرداخت آزاد است. این ارز دیجیتال برای معامله و تبادل ارز به صورت بین‌المللی با کمترین کارمزد و در سریع‌ترین زمان ممکن به کار می‌رود. ریپل مشکلاتی همچون ریسک بالا، هزینه‌های کارمزد زیاد و زمان‌بر بودن عملیات بانکی را از میان بر می‌دارد. ریپل به صورت متمرکز فعالیت می‌کند و از این نظر با بسیاری از ارزهای موجود در بازار رمزارزها که اغلب غیرمتمرکز هستند، متفاوت است.  

4.بایننس کوین (Binance)

فعالیت خود را در بستر اتریوم آغاز کرد و بعد ها به صورت مستقل به فعالیت خود ادامه داد این ارز در معاملات خود، می‌توانید از بایننس تخفیف بگیرید  

5.تتر (Tether)

در سال ۲۰۱۴ عرضه شد. قیمت تتر بر مبنای دلار آمریکا تعیین می‌شود و رمزارزها را در زمان کمتری به دلار تبدیل می‌کند. تتر جزو یکی از اولین و محبوب‌ترین استیبل کوین‌ها در بازار ارزهای دیجیتال است.  

6.دوج کوین (Dogecoin)

برای اولین بار در سال 2013 وارد بازار ارزهای دیجیتال شد. پروتکل دوج در حالت کلی مشابه بیت‌کوین است اما یک سری تفاوت‌های جزئی بین این دو وجود دارد. دوج محدودیتی در تولید ندارد و از فناوری اسکریپت به عنوان یک طرح اثبات کار استفاده می کند.  

7.لایت کوین (Litecoin)

اولین بار در سال 2011 معرفی شد که جزو اولین ارزهای دیجیتال بعد از بیت کوین بود و در حال حاضر، علاوه بر سازندگان این ارز، تجار بسیاری این ارز را به رسمیت می‌شناسند. لایت کوین براساس یک شبکه  پرداخت جهانی متن باز ایجاد شده و توسط ارگان دولتی یا بانکی کنترل نمی‌شود. این ارز شباهت‌های زیادی به بیت کوین دارد اما تفاوت‌هایی نیز بین این دو ارز دیجیتال موجود است. لایت کوین نیز مانند دوج کوین از الگوریتم اسکریپت براساس پروتکل اثبات کار برای استخراج ارز استفاده کرده تا نرخ تولید بلوک‌های لایت کوین را سریع‌تر می‌کند. تفاوت بیت کوین و لایت کوین در این است که در پروتکل لایت کوین سریع‌تر تراکنش ها تایید شده و بلوک‌ها تولید می‌شوند.  

8.کاردانو (Cardano)

پروتکلی مشابه اتریوم دارد ولی امکاناتی فراتر از آن ارائه می‌کند. برخی معتقدند که با روی کار آمدن کاردانو، پایان کار اتریوم می‌رسد اما این ارز به تازگی وارد بازار شده و مسیر زیادی پیش رو دارد. کاردانو با پشتوانه قوی سازندگان و پژوهش محور بودن خود در زمینه بلاک‌چین جایگاه بالایی را در میان دیگر رمزارزهای اثبات سهم و همچنین دیگر ارزهای دیجیتال بزرگ کسب کرده‌است.  

9.پولکادات (Polkadot)

پلکادات ( توکنی بر روی شبکه های غیر متمرکز) شبکه‌های بلاک چین مختلف را به هم متصل کرده و سعی دارد شبکه‌ای یکپارچه و هدفمند از آن‌ها بسازد. پلکادات چندین مزیت اساسی دارد که سعی در ایجاد تحول در ساختار شبکه‌های بلاک چینی را دارد؛ به‌ عبارت ساده‌تر، اگر بلاک چین‌های مختلف راه‌حلی برای مشکلات دنیای واقعی باشند، می‌توان شبکه پولکادات را راه‌حلی برای مشکلات خود بلاک چین‌ها دانست. پولکادات از طریق ایجاد شبکه یکپارچه مشکلات کندی و پرهزینه‌بودن تراکنش‌ها و تعامل‌پذیری در فضای ارزهای دیجیتال را برطرف می‌کند.  

10.استلار (Stellar)

استلار توسط یکی از توسعه دهندگان ریپل راه‌اندازی شد. این ارز با هدف انجام تراکنش‌های عظیم بین موسسات و بانک‌ها وارد بازار ارزهای دیجیتال شده و مشکلات تراکنش‌های بزرگ را برطرف کرد. معمولا انتقال هزینه‌های بالا بین بانک‌ها و موسسات چندین روز زمان می‌برد و کارمزد بالایی نیز دارد، اما استلار این مشکلات را کنار زده و تراکنش‌ها را با بالاترین سرعت، بدون واسطه و با کمترین هزینه ممکن انجام دهد. با اینکه استلار به منظور استفاده موسسات راه‌اندازی شده اما به دلیل متن باز بودن آن، همه افراد می‌توانند از آن استفاده کنند. چگونه ترید امن داشته باشیم؟ در مقاله بعدی به چگونگی یک خرید امن میپردازیم .......   تیم منتوروید
-----

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما : 0 از 5

نظر خود را بنویسید

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها


فرم ثبت گزارش

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x