دامنه چیست؟

دامنه

دامنه یکی از لغاتی است که در دنیای طراحی وب سایت زیاد به گوش می رسد. اگر شما هم مایلید کمی با مفهوم دامنه آشنا شوید؛ خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم.

دامنه چیست؟

مغازه و یا منزل شما دارای یک آدرس منحصر به فرد است. طبیعتا هر چه قدر این آدرس سر راست تر باشد؛ کسی که می خواهد به منزل یا مغازه شما بیاید آن را راحت تر پیدا می کند. این مساله خصوصا در مورد مغازه مهم است؛ چرا که به عنوان یک مغازه دار شما می خواهید مشتریان مغازه شما را راحت تر پیدا کنند تا سراغ مغازه های رغبا نروند.

دامنه نیز آدرس وب سایت شما است و درست مانند آدرس منزل یا مغازه شما منحصر به فرد است. کسی که بخواهد وارد وب سایت شما شود؛ آدرس وب سایت را در مرورگر خود وارد می کند. به عنوان مثال شما اگر بخواهید وارد وب سایت تیم منتوروید شوید؛ باید آدرس www.mentorvid.com را در مرورگر خود وارد کنید.

اجزای تشکیل دهنده دامنه

دامنه از دو قسمت تشکیل می شود:

  • نام دامنه که همان اسم وب سایت شما است. به عنوان مثال نام دامنه در وب سایت تیم منتوروید mentorvid است.
  • پسوند که شامل مواردی مانند ir یا com و… می شود. هر پسوند معنای مشخصی دارد. همانطور که می توانید در آدرس وب سایت تیم منتوروید مشاهده کنید؛ پسوند آن com است.

دامنه

ویژگی های یک دامنه خوب

یک دامنه خوب از برخی ویژگی ها برخوردار است؛ از جمله:

  • یک دامنه خوب پسوند مناسبی دارد. امروزه بسیاری از وب سایت های جهان از پسوند com استفاده می کنند.
  • دامنه های کوتاه تر راحت تر در ذهن کاربران می مانند. بهتر است نام دامنه شما بیشتر از ۱۰ حرف نداشته باشد.
  • نام دامنه شما در عین حال که باید کوتاه باشد؛ باید به صورتی باشد که به خاطر سپردن آن آسان باشد.
  • هماهنگی میان نام دامنه و زمینه فعالیت بسیار مهم است.
  • هرچه املای نام دامنه شما روان تر باشد؛ بهتر است.
  • دقت کنید که ممکن است به هر حال کاربران سایت شما در نوشتن دامنه دچار اشتباه شوند. باید نام دامنه خود را به صورتی انتخاب کنید که در صورتی که کسی آن را اشتباه تایپ کند؛ وارد سایت رغیب شما نشود.
  • از اعداد یا حروف اضافی در نام دامنه خود استفاده نکنید. این کار باعث می شود کاربران سخت تر بتوانند وب سایت شما را پیدا کنند.

نحوه ثبت دامنه

برای ثبت دامنه در قدم اول باید مطمعن شوید که دامنه مورد نظر شما خالی است. پس از آن کافیست دامنه مورد نظرتان را از طریق یکی از شرکت های ارائه دهنده خدمات ثبت و تمدید دامنه خریداری کنید. دقت داشته باشید که شما برای راه اندازی یک وب سایت به هاست نیز احتیاج دارد. هاست فضایی است که اطلاعات وب سایت شما در آن ذخیره می شود.

منتوروید چه خدماتی ارائه می دهد؟

تیم منتوروید یک تیم حرفه ای و با تجربه در زمینه طراحی وب سایت است. اگر شما هم مایل به راه اندازی یک وب سایت حرفه ای و خوب هستید؛ پیشنهاد ما به شما استفاده از خدمات تیم منتوروید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *