نکات مهم در طراحی منو وب سایت

نکات طراحی منو وب سایت

منو وب سایت مانند نقشه ای است که کاربران را به بخش های مختلف هدایت می کند. در این مقاله می خواهیم با برخی از نکات مهم در طراحی منو وب سایت آشنا شویم؛ پس با ما همراه باشید.

در دسترس بودن

کاربران باید به راحتی و در کمترین زمان ممکن منو وب سایت را پیدا کنند. بنابراین بسیار مهم است که منو در دسترس باشد و در مکانی قرار گیرد و کاربر انتظار آن را دارد. به عنوان مثال یک مکان خوب برای قرار دادن منو در قسمت بالای صفحه و به صورت افقی و یا در قسمت سمت راست صفحه و به صورت عمودی است.

پایدار بودن

اگر قرار است کاربران بدون سردرگمی و به راحتی به قسمت های مختلف وب سایت دسترسی پیدا کنند؛ باید در تمامی صفحات از یک منوی مشابه استفاده شود. در غیر این صورت ممکن است کاربران فکر کنند وارد یک وب سایت دیگر شده اند.

ساده و گویا بودن

کاربران از منوهای ساده و گویا بهتر می توانند استفاده کنند. به عنوان مثال اسامی موجود در منو وب سایت باید متناسب با محتوا باشد و همچنین دقیق و واضح باشد.

محدود بودن موضوعات موجود در منو

تعداد موضوعات موجود در منو نباید بیشتر از ۷ عدد باشد. بنابراین باید کاربردی ترین گزینه ها را تشخیص داد و تنها آن ها را در منو وب سایت قرار داد. زیاد بودن تعداد موضوعات در منو موجب می شود که کاربران احساس راحتی نداشته باشند.

متمایز بودن

همانطور که گفته شد منوی وب سایت باید به راحتی و به سرعت پیدا شود. بنابراین لازم است که منو از بدنه وب سایت جدا باشد و در مواردی مانند رنگ یا فونت و… با بدنه وب سایت مشابه نباشد.

نکات طراحی منو وب سایت

هدفمند بودن ترتیب موضوعات

ترتیب قرار دادن موضوعات نیز یکی از نکته هایی است که در طراحی منو وب سایت باید مد نظر قرار گیرد. به طور کلی کاربران به موضوعاتی که در ابتدا و انتهای منو قرار دارند؛ بیشتر توجه می کنند. بنابراین ابتدا و انتهای منو محل قرار دادن موضوعات مهم است و موضوعات کم اهمیت تر می توانند در قسمت میانی قرار گیرند.

بصری بودن

اطلاعات بصری در ذهن ما سریع تر از اطلاعات متنی پردازش می شوند. بنابراین یک ایده خوب در طراحی منو وب سایت استفاده از آیکون ها یا رنگ و… است. البته آیکون ها نباید به تنهایی استفاده شوند و یک توضیح مختصر منجر به واضح تر شدن آن ها می شود.

واکنش گرا بودن

به طور کلی بسیار مهم است که وب سایت به صورت واکنش گرا طراحی شود؛ یعنی به گونه ای باشد که در دستگاه های مختلف متناسب با ابعاد صفحه نمایش آن ها به نمایش درآید. منوی وب سایت نیز باید به صورت واکنش گرا طراحی شود.

خلاصه بودن زیرمنوها

خلاصه و بهینه کردن زیرمنوها نکته مهم دیگر است. ممکن است حتی بتوان برخی از زیرمنوها را حذف و یا با یکدیگر اذغام کرد.

منتوروید چه خدماتی ارائه می دهد؟

تیم منتوروید یک تیم قدرتمند و با تجربه در زمینه طراحی وب سایت است که می تواند وب سایت مورد نظر شما را به بهترین شکل طراحی کند. جالب است بدانید؛ اصلی ترین پروژه این تیم اسکریپت طراحی وب سایت صرافی ارز دیجیتال است که از مجموعه ای از بهترین و کاربردی ترین خدمات برخوردار می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *