ری کپچا چیست؟

ری کپچا

ری کپچا یا reCAPTCHA یکی از سرویس های گوگل است. با ما در این مقاله همراه باشید تا کمی با ری کپچا آشنا شویم.

ری کپچا چیست؟

ری کپچا یکی از سرویس های رایگان گوگل است که هدف آن جایگزین کردن کپچای سنتی است. اما کپچا چیست؟ کپچا یک اقدام امنیتی است که به منظور تشخیص انسان ها و کامپیوترها استفاده می شود. این نرم افزار سوالاتی تولید می کند که انسان ها قادر به پاسخ گویی به آن ها هستند؛ اما در حال حاضر کامپیوترها هنوز نمی توانند به آن ها پاسخ دهند.

کپچا در سال 2000 توسط Luis von Ahn و همکاران او در دانشگاه Carneige Mellon ساخته شده است. ری کپچا نیز توسط گروهی از دانشمندان این دانشگاه توسعه یافته و گوگل در سال 2009 آن را خریده است. به مرور زمان عملکرد تست های ری کپچا توسط گوگل گسترش یافت؛ به این صورت که لزوما دیگر فقط تشخیص متن مبهم و تحریف شده نیست. یکی از انواع این تست ها انتخاب اشیا در تصاویر تار است. علاوه بر آن امکان این وجود دارد که برای تشخیص انسان از ربات، کوکی های ذخیره شده توسط مرورگر در دستگاه کاربر و تاریخچه دستگاه مورد ارزیابی واقع شود.

ری کپچا

انواع ری کپچا

ری کپچا دارای سه نسخه v1، v2 و v3 است. از میان این سه، نسخه v1 از سال 2018 منسوخ شده است. این نسخه  شامل برخی تصاویر با کلمات در هم ریخته می باشد که برای حل آن باید فرد پس از تشخیص کلمات آن ها را کنار هم بگذارد و کلمه نهایی را در مربوط به آن بنویسد. اما دو نسخه دیگر برای تشخیص انسان ها از ربات ها مورد استفاده قرار می گیرند. نسخه v2 از تصاویر و حروف استفاده می کند و به 3 صورت Checkbox ، Invisible , Android است. نسخه v3 نیز به صورت نامحسوس می باشد. این نسخه از ری کپچا در تمامی صفحات وب سایت وجود دارد و از آن ها محافظت می کند. این نسخه در واقع از یک سیستم نمره دهی برخوردار است و از طریق نمره دادن به کاربران موجب راحت تر شدن ورود آن ها به وب سایت می شود.

معایب ری کپچا

کچپا و ری کپچا برخی معایب دارند:

  • وقت کاربران را هدر می دهند.
  • ممکن است برخی اوقات حل سوالات آن ها دشوار شود.
  • افراد دارای ناتوانی به عنوان مثال ضعف چشم، نمی توانند به سوالات آن پاسخ دهند. البته این مشکل در نسخه سوم ری کپچا حل شده است.

منتوروید چه خدماتی ارائه می دهد؟

تیم منتوروید یک تیم قدرتمند و حرفه ای در زمینه طراحی وب سایت است که می تواند وب سایت مورد نظر شما را به بهترین شکل ممکن طراحی کند. بنابراین اگر شما هم مایل به راه اندازی یک وب سایت هستید؛ می توانید از خدمات تیم منتوروید استفاده کنید. اصلی ترین پروژه این تیم اسکریپت طراحی وب سایت صرافی ارز دیجیتال است که از مجموعه ای از بهترین و کاربردی ترین خدمات برخوردار می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *