کدام دامنه بهتر است؟ ir یا com؟

کدام دامنه بهتر است

یکی از سوالاتی که در زمینه طراحی و راه اندازی وب سایت مطرح می شود؛ این است که از میان دامنه های ir و  com کدام یک بهتر است؟ این موضوع را از جهت های مختلف می توان بررسی کرد که در ادامه به برخی از آن ها خواهیم پرداخت؛ پس با ما همراه باشید.

هزینه

همانطور که می دانید ir یک دامنه ملی است و مخفف کلمه iran می باشد. در حالی که com یک دامنه تجاری و بین المللی است. اگر شما بخواهید یک دامنه ir تهیه کنید؛ این دامنه روی یک سیستم که در ایران قرار دارد نگهداری می شود. اما در مورد دامنه com اینطور نیست و روی یک سیستم که در خارج از ایران قرار دارد نگهداری می شود. بنابراین مشخص است که دامنه ir مقرون به صرفه تر است.

رقابت

هیچوقت نمی توان یک نام دامنه با یک پسوند را بیشتر از یک بار ثبت کرد. بنابراین بحث رقابت مطرح می شود. رقابت در دامنه com که یک دامنه بین المللی است بیشتر از دامنه ir است. یعنی اگر شما بخواهید یک نام دامنه را با یک پسوند ثبت کنید؛ احتمال این که آن نام با پسوند ir باز باشد بیشتر از این است که با پسوند com باز باشد.

کدام دامنه بهتر است

اعتماد

در بررسی این که کدام یک از دامنه های ir یا com بهتر است؛ مساله دیگری که مطرح می شود؛ اعتماد است. یعنی این که مردم بیشتر به کدام یک از این دامنه ها اعتماد می کنند. البته در اینجا باید توجه کنید که مخاطبان وب سایت تنها مردم ایران اند و یا این که از سایر کشورها نیز هستند. اگر مخاطبان از سایر کشورها هم باشد؛ طبیعتا دامنه com بیشتر اعتماد آن ها را جلب می کند چرا که یک دامنه شناخته شده در سطح بین المللی است. اما مخاطبان ایرانی به دلیل سختگیری هایی که در مورد ثبت دامنه ir وجود دارد آن را مورد اعتمادتر می دانند.

تحریم ها

متاسفانه مشکلی که در برخی زمینه ها برای ایرانیان وجود دارد؛ تحریم است. به عنوان مثال تا مدتی پیش اگر یک وب سایت با دامنه ir خواستار تبلیغات گوگل بود با این تحریم ها مواجه می شد و باید به طریقی آن ها را دور می زد. امروزه گوگل دیگر با دامنه های ir مشکلی ندارد اما امکان این که گوگل دوباره این مشکل را برای ایرانیان ایجاد کند وجود دارد. البته فراموش نکنید که سایت ها و ابزارهای دیگری هم هستند که به ایرانیان خدمات ارائه نمی دهند و در اولین قدم برای شناسایی یک سایت ایرانی به دامنه آن نگاه می کنند.

در نهایت کدام دامنه بهتر است؟

در نهایت این که دامنه ir بهتر است یا com تصمیمی است که به خودتان بازمی گردد. ما در این مقاله این دو دامنه را تنها از چند جهت بررسی کردیم. شما باید بر حسب نیاز خودتان این دامنه ها را از جهات دیگر نیز مورد بررسی قرار دهید و سپس یکی انتخاب کنید.

تیم منتوروید چه خدماتی در زمینه طراحی وب سایت ارائه می دهد؟

تیم منتوروید یک تیم حرفه ای و با تجربه در زمینه طراحی وب سایت است که می تواند وب سایت مورد نظر شما را به بهترین نحو طراحی کند. بنابراین اگر شما هم به دنبال یک طراح حرفه ای وب سایت هستید؛ پیشنهاد ما به شما استفاده از خدمات تیم منتوروید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *