آیا نام دامنه در سئو وب سایت تاثیر دارد؟

تاثیر نام دامنه بر سئو

انتخاب یک نام دامنه خوب مساله مهمی است. اما آیا نام دامنه در سئو وب سایت نیز تاثیر دارد؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابیم.

دامنه چیست؟

بهتر است ابتدا کمی با دامنه و اجزای تشکیل دهنده آن آشنا شویم. دامنه آدرس منحصر به فرد وب سایت شما است. زمانی که فردی می خواهد وارد وب سایت شما شود؛ آدرس وب سایتتان را در مرورگر خود وارد می کند. به عنوان مثال شما اگر بخواهید وارد وب سایت تیم منتوروید شوید؛ باید آدرس www.mentorvid.com را در مرورگر خود وارد کنید. دامنه از دو جزء تشکیل شده است:

  • نام دامنه که همان اسم وب سایت شما است و در این مقاله نیز موضوع مورد بررسی ما تاثیر نام دامنه روی سئو وب سایت می باشد.
  • پسوند که شامل مواردی مانند ir یا com و… می شود که هر پسوند معنای مشخصی دارد.

تاثیر نام دامنه بر سئو

آیا نام دامنه در سئو وب سایت تاثیر دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که نام دامنه به طور مستقیم در سئو وب سایت تاثیر ندارد و یکی از فاکتورهای رتبه بندی گوگل نیست. اما عناصر به کار رفته در آن می توانند تاثیر مثبت یا منفی روی سئو وب سایت داشته باشند. به عنوان مثال یک نام دامنه به یاد ماندنی در تبلیغات دهان به دهان موثر است و می تواند نتیجه خوبی هم در سئو وب سایت داشته باشد.

همچنین بیشتر بودن طول عمر دامنه نیز تاثیر مثبت مختصری روی سئو دارد. البته اگر می خواهید با خرید یک دامنه دست دوم از این ویژگی استفاده کنید؛ دقت کنید که دامنه مورد نظرتان نباید در گذشته دچار پنالتی شده باشد.

نام‌ دامنه غیر مرتبط، ناخوانا و نامفهوم تاثیر منفی روی سئو وب سایت دارد. اما موردی که هم ممکن است تاثیر مثبت داشته باشد و هم منفی پسوند ir است. از یک طرف موتورهای جست و جو در برابر کاربران ایرانی به دامنه ir ارزش بیشتری می دهند و از طرف دیگر برخی تحریم ها ممکن است این دامنه ها را تحت تاثیر قرار دهد.

مورد دیگری که در سئو وب سایت تاثیر منفی دارد؛ استفاده از کلمات کلیدی در نام دامنه است. جالب است بدانید در گذشته وجود کلمات کلیدی در نام دامنه یکی از فاکتورهای گوگل بود که در بهینه سازی وب سایت تاثیر خوبی داشت. اما پس از مدتی وب سایت های بی کیفیت زیادی به این دلیل ایجاد شدند و این مساله موجب شد گوگل در سال ۲۰۱۲ یک آپدیت ارائه کند که در آن به وب سایت هایی که در نام دامنه خود از کلمات کلیدی استفاده می کنند امتیاز پایین تری دهد.

منتوروید چه خدماتی ارائه می دهد؟

تیم منتوروید یک تیم با تجربه و حرفه ای در زمینه طراحی وب سایت است. اگر شما هم مایل به راه اندازی یک وب سایت هستید؛ می توانید با خیال راحت طراحی آن را به تیم منتوروید بسپارید. جالب است بدانید اصلی ترین پروژه این تیم اسکریپت طراحی وب سایت صرافی ارز دیجیتال است که از مجموعه ای از بهترین و کاربردی ترین خدمات برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *