مزیت رقابتی چیست؟

مزیت رقابتی

به چیزی که موجب برتری یک کسب و کار نسبت به رقبایش می شود؛ مزیت رقابتی می گویند. با ما در این مقاله همراه باشید تا کمی با مزیت رقابتی آشنا شویم.

مزیت رقابتی چیست؟

مزیت رقابتی یا Competitive Advantage به عواملی گفته می شود که باعث می شود یک کسب و کار به صورت پیوسته نسب به رقبای خود عملکرد بهتری داشته باشد. داشتن مزیت رقابتی برای یک کسب و کار موجب می شود مشتریان برای خرید از آن ترغیب شوند.  نکته ای که در اینجا باید به آن توجه شود این است که هدف از مزیت رقابتی عملکرد برابر با رقبا نیست و منظور ما عملکرد بهتر می باشد. همچنین مزیت رقابتی نقاط قوتی که یک کسب و کار باید داشته باشد نیز، نیست. این نقات قوت را کم و بیش رقبا هم دارند و در واقع لازمه باقی ماندن در بازار هستند و نه بهترین بودن در آن.

موارد زیر مزیت رقابتی به شمار می روند:

  • قیمت های پایین تر نسبت به رقبا
  • بسته بندی خاص محصولات
  • ارسال سریع تر نسبت به رقبا
  • خدمات پس از فروش خوب
  • برخورداری از نیروی متخصص
  • و…

چرا مزیت رقابتی مهم است؟

فرض کنید که شما می خواهید در یک مسابقه دو شرکت کنید. شما چه زمانی در این مسابقه برنده خواهید شد؟ زمانی که توانایی هایتان برابر با توانایی های سایر شرکت کنندگان باشد؟ یا زمانی از آن ها تواناتر باشید؟ وضعیت در مورد راه اندازی یک کسب و کار نیز به همین صورت است. شما زمانی که می خواهید کسب و کار خود را ایجاد کنید؛ رقبایی دارید که سال هاست مشغول فعالیت هستند. اگر می خواهید با آن ها رقابت کنید باید مزایایی داشته باشید. در واقع رقبای شما مشتریان خود را دارند و شما باید بتوانید آن ها را ترغیب کنید که به جای خرید از رقبایتان، از شما خرید کنند.

مزیت رقابتی

مزیت رقابتی پایدار چیست؟

زمانی که یک کسب و کار از یک مزیت رقابتی برخوردار است به صورتی که آن مزیت رقابتی شخصی سازی شده است و رقبا نمی توانند به راحتی آن را کپی کنند؛ می گوییم این یک مزیت رقابتی پایدار است. چنین چیزی 3 مزیت بزرگ برای کسب و کار به همراه دارد:

نمونه هایی از مزیت رقابتی

چند نمونه از مزیت رقابتی عبارت اند از:

  • تسلا یک شرکت خودروسازی پیشرفته است که با وجود اینکه رقیب مستقیمی ندارد؛ به گونه ای فعالیت می کند که در صورت پیدا شدن یک رقیب مستقیم، مزیت رقابتی آن حفظ شود. در واقع این شرکت به تحقیق و توسعه اهمیت زیادی می دهد و همیشه به دنبال یافتن راه هایی برای کنار گذاشتن نفت است.
  • گوگل نیز به دلیل وجود مواردی مانند اندازه، نوآوری، موقعیت بازار و تاثیر شبکه نسبت به رقبای خود متمایز است.
  • لینکدین یکی از شبکه های اجتماعی است که نسبت به سایر این شبکه ها یک مزیت رقابتی دارد و آن هم تمرکز روی متخصصان کسب و کار است.
  • و…

منتوروید چه خدماتی ارائه می دهد؟

تیم منتوروید یک تیم قدرتمند و با تجربه در زمینه طراحی وب سایت است. اگر شما هم مایل به راه اندازی یک وب سایت هستید و می خواهید که طراحی آن به بهترین شکل ممکن انجام شود؛ پیشنهاد ما به شما استفاده از خدمات تیم منتوروید است. اصلی ترین پروژه این تیم اسکریپت طراحی وب سایت صرافی ارز دیجیتال است که از مجموعه ای از بهترین و کاربردی ترین خدمات برخوردار می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *