کپچا چیست؟

کپچا

کپچا به تست هایی گفته می شود که وب سایت ها از آن به منظور جلوگیری از ورود ربات ها استفاده می کنند. در این مقاله می خواهیم کمی با کپچا آشنا شویم و ببینیم که چگونه کپچا موجب افزایش امنیت وب سایت می شود؛ پس با ما همراه باشید.

کپچا چیست؟

کپچا یا CAPTCHA مخفف Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart است و یک اقدام امنیتی به منظور تشخیص انسان ها و کامپیوترها می باشد. ساخت کپچا به سال 2000 بازمی گردد که توسط توسط Luis von Ahn و همکاران او در دانشگاه Carneige Mellon انجام گرفته است. نرم افزار کپچا سوالاتی تولید می کند که انسان ها می توانند به آن ها پاسخ دهند؛ اما در حال حاضر کامپیوترها هنوز قادر به پاسخ گویی به آن ها نیستند.

ری کپچا چیست؟

ری کپچا یا reCAPTCHA یکی از سرویس های گوگل است که به صورت رایگان در دسترس می باشد. هدف این سرویس جایگزین کردن کپچای سنتی می باشد. البته ری کپچا نیز توسط گروهی از دانشمندان دانشگاه Carneige Mellon توسعه یافته و گوگل در سال 2009 آن را خریداری کرده است. تست های ریکپچا نسبت به کپچا پیشرفته تر اند.

چرا وب سایت ها از کپچا استفاده می کنند؟

حتما شما هم وب سایت هایی را دیده اید که در آن ها امکان انجام کارهایی مانند ثبت نام، نظر دادن، وارد کردن اطلاعات تماس و… وجود دارد. با توجه به این که هیچ تضمینی وجود ندارد که این کارها فقط توسط انسان ها انجام شوند؛ وب سایت ها برای جلوگیری از انجام آن ها توسط ربات ها از کپچا استفاده می کنند. به عنوان مثال ممکن است یک وب سایت برای آن که از ارسال نظرات اسپم توسط ربات ها جلوگیری کند؛ از کپچا کمک بگیرد.

کپچا

معایب استفاده از کپچا

همانطور که دیدیم؛ استفاده از کپچا موجب افزایش امنیت یک وب سایت می شود. اما کپچا معایبی هم دارد. به عنوان مثال در صورتی که استفاده از آن به درستی انجام نشود؛ می تواند موجب ایجاد احساس ناراحتی در کاربران و خروج آن ها از وب سایت شود. همچنین برخی از آزمون ها و تست هایی که در این زمینه استفاده می شوند؛ برای افراد دارای ناتوانی سازگار نیستند. حتی کپچاهایی هم وجود دارند که عملکرد خوبی ندارند و ربات ها موفق به حل کردن آن ها می شوند.

انواع کپچا

کپچا انواع مختلفی دارد؛ از جمله:

  • سوالات ریاضی با سطح پایین؛ مثلا جمع دو عدد
  • تایپ کردن حروف و اعداد
  • علامت زدن چک باکس
  • نمایش تصاویر و یافتن پاسخ سوال

منتوروید چه خدماتی ارائه می دهد؟

تیم منتوروید یک تیم قدرتمند و حرفه ای در زمینه طراحی وب سایت است که می تواند وب سایت مورد نظر شما را به بهترین شکل ممکن طراحی نماید. بنابراین اگر شما هم مایل به راه اندازی یک وب سایت هستید؛ می توانید با خیال آسوده از خدمات تیم منتوروید استفاده نمایید. جالب است بدانید اصلی ترین پروژه این تیم اسکریپت طراحی وب سایت صرافی ارز دیجیتال است که از مجموعه ای از بهترین و کاربردی ترین خدمات برخوردار می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *