راه اندازی صرافی

تریدر یا معامله گر (Trader) کیست و 7 پیشنهاد ویژه برای موفقیت

خرداد 29, 1403

مطالعه در 7 دقیقه

معامله گر یا تریدر (Trader) فردی است که به فعالیت در حوزه بازارهای مالی و کسب سود می‌پردازد. ترید موفق همواره یکی از موارد مهم در معاملات مالی است. ورود به دنیای معاملات مالی و کسب درآمد از این حوزه همواره دارای چالش های مهم وپرهیجان بوده است که یکی از مهم ترین آن‌ها تبدیل شدن به یک تریدر حرفه ای است. در این دنیای مالی و پر رقابت، موفقیت در حوزه ترید تنها با تلاش مستمر و هوشمندانه حاصل می شود. اما سوال این نیست که چگونه تریدر شویم؟ بلکه سوال اصلی این است که چگونه یک تریدر موفق باشیم؟

تردیدرها از طیف وسیعی از ابزارها و تحلیل‌های مختلفی استفاده می‌کنند؛ اما تنها این موارد تضمین کننده موفقیت آن‌ها نیست. یک تریدر حرفه‌ای در فضای پرنوسان کریپتو سعی دارد برای کسب سود فرصت‌های معامله‌گری را شناسایی نموده و از آن بهره ببرد. اما این فرد باید دارای ویژگی‌های منحصربفردی باشد تا بتواند با بررسی تغییرات قیمت و پیش بینی روند آن در آینده اقدام به شروع معامله‌ای پرسود نماید.

برای برنامه‌ریزی برای تریدر شدن باید با ویژگی‌های تریدر های موفق جهان آشنا شوید تا بتوانید با آموزش صفر تا صد تریدر شدن در بازارهای مالی به کسب سود بپردازید. در ادامه این مطلب از وب سایت منتوروید قصد داریم تا به اینکه ترید چیست و چگونه تریدر شویم؟ بپردازیم.

تریدر یا معامله گر کیست

معنی تریدر چیست و تریدر کیست؟

پیش از پرداختن به اینکه ترید چیست و چگونه تریدر شویم؟ ابتدا باید با مفهوم ترید و تریدر آشنا شوید. تریدر در واقع به عمل خرید و فروش بورس، سهام و ارزهای دیجیتال و دیگر دارایی‌ها گفته می‌شود. ترید یکی از مشاغل پردرآمد در سطح جهانی معرفی می‌شود. افرادی که به صورت تخصصی به آموزش ترید می‌پردازند تا بتوانند در این حوزه فعالیت کنند، تریدر یا معامله گر نامیده می‌شوند.

تریدرها و معامله‌گران با بررسی دقیق روند و شرایط قادرند بهترین زمان ورود و خروج بازارهای مالی را شناسایی نمایند. فعالیت تخصصی در بازار پرنوسان ارز دیجیتال اصلا کار راحتی نیست و معامله‌گران باید همزمان با بررسی الگوهای معاملاتی، استراتژی مدنظرشان را پیاده‌سازی نمایند تا بتوانند براساس نتایج حاصل خرید و فروش را انجام دهند.

براساس تحقیقات کارشناسان هر تریدر پس از مدت زمانی فعالیت در این حیطه به استراتژی اختصاصی خود رسیده و در معاملاتشان آن را بکار می‌برند. اما برای اینکه بدانیم چگونه یک تریدر موفق باشیم باید تجربه کافی و اطلاعات دقیقی در این زمینه کسب کنیم و نسبت به انجام معاملات متعهد بوده و با افزایش آگاهی به تسلط بر معامله گری برسیم.

علاوه‌بر آن برای برنامه ریزی برای تریدر شدن باید واقع‌نگر، مسئولیت‌پذیر، صبور، با اعتماد به‌نفس و ... بود. در ادامه بیشتر به آموزش صفر تا صد تریدر شدن خواهیم پرداخت:

تریدر موفق

چگونه یک تریدر موفق باشیم؟

چگونه به یک سرمایه گذار موفق، یک تحلیلگر حرفه‌ای بازار سرمایه تبدیل شویم؟ چگونه یک تریدر موفق باشیم؟ معمولا این سؤالات توسط اغلب افرادی که به تازگی به دنیای سرمایه گذاری و ترید (سهام بورس و بازار ارزهای دیجیتال و ..) وارد شده‌اند، مطرح می‌شوند. همه ما به دنبال دستیابی به سود بیشتر و تبدیل شدن به یکی از تریدر های موفق جهان هستیم تا همواره بتوانیم بهترین تصمیمات را برای سرمایه خود بگیریم.

بهتر است بدانید تبدیل شدن به یک تریدر موفق هیچگونه ترفند یا میانبری ندارد. تجربه و آموزش صفر تا صد تریدر شدن تنها راه موفقیت در بازارهای مالی بخصوص بازار کریپتو است. اما نکاتی وجود دارند که از لحظه ورود به بازار معاملات ارزهای دیجیتال یا بورس تا هر زمان که در این بازارها حضور دارید باید آن‌ها را به خاطر بسپارید. رعایت این نکات ساده می‌تواند به شما کمک نماید تا بتوانید در آینده به یک تریدر موفق تبدیل گردید.

ممکن است برای بعضی از افراد چندین ماه و برای بعضی دیگر چند سال طول بکشد. میزان تلاش شما جهت یادگیری و تجربه کردن همراه با کمک گرفتن از افراد حرفه‌ای، در مدت زمان لازم برای موفقیت تأثیر گذار است.تریدرهای موفق در دنیای واقعی انسان‌های عجیبی نیستند، از تکنیک‌ها و ابزارهای عجیب هم برای موفقیت استفاده نمی‌کنند.

همه این افراد همانند شما روزی وارد بازار شدند، آزمون و خطا کردند و شکست خوردند تا آموزش دیدند و در نهایت با کمک از آموزش‌ها و تجربه‌هایشان به یک تریدر موفق تبدیل شدند. اما کسانی که برای اولین بار وارد این عرصه میشوند لازم است چند نکته را بدانند و رعایت کنند تا در شرایط نامطلوب اسیب کمتری ببینند:

پس انداز کافی داشته باشید

درصورتی که می‌خواهید به یک تریدر موفق تبدیل شوید، به هیچ وجه تمام سرمایه خود را وارد سرمایه گذاری و بازار نکنید. این مورد را می‌توان اولین قانون تبدیل شدن به یک تریدر موفق و معامله‌گر حرفه‌ای دانست. در بازار ارزهای دیجیتال به سبب نوسانات قیمت همواره ریسک‌ مالی بسیاری سرمایه شما را تهدید می‌کند.

برای نمونه قیمت بیت کوین احتمال دارد به سرعت رشد کند و بلافاصله با افتی شدید مواجه شود. این بازار نوسانی، سود زیادی را می‌تواند نصیب شما کند با این وجود به همان اندازه هم خطرناک است. از این رو اغلب معامله‌گران کارکشته بازار می‌گویند:

“با پولی وارد بازار ارز دیجیتال شوید که به آن احتیاجی ندارید و از بین رفتن آن تأثیر زیادی بر روی زندگی شما نخواهد گذاشت”

اهمیت این موضوع در این است که درصورتی که در خطر قرار گرفتن سرمایه شما، ساده‌تر می‌توانید با فشار روحی از بین رفتن سرمایه کنار بیایید. همچنین در شرایط حساس نیز به جای تصمیمات هیجانی و احساسی مثل فروش سریع، می‌توانید تصمیم گیری‌های حساب شده‌تری داشته باشید.

برای نمونه سرمایه‌گذاری در چندین دارایی به جای پایبندی به یک یا چند دارایی خاص یک استراتژی مناسب است. معیار دیگری که برای تبدیل شدن به تریدر حرفه ای باید رعایت کنید، این است که بفهمید چه مقدار از هر دارایی را باید در پورتفولیوی خود قرار دهید. همه ی دارایی خود را روی یک ارز سرمایه گذاری نکنید…

در هر حال حد سود و حد ضرر داشته باشید

برای تبدیل شدن به تریدر موفق توجه کنید در یک بازار نوسانی برای جلوگیری از تصمیمات اشتباه، همواره باید محدودیتی برای سود و ضرر خود مشخص کنید. تعیین حد سود و ضرر پیش از سرمایه گذاری انجام می‌گیرد و طی آن یک درصد یا محدوده قیمتی خاص به منظور خروج از بازار در صورت سود یا ضرر انتخاب می‌شود. این کار موجب می‌شود تا در زمان معامله برای تصمیم گیری‌های فوری فشار کمتری را متحمل شوید.

یک تریدر موفق تا زمانی که هنوز بازار صعودی است با دستیابی به سود مناسب از بازار خارج می‌شود. درصورت عدم تعیین حد سود، دچار طمع شده و تا لحظه‌ای که قیمت‌ها نزولی نشوند، اقدام به فروش نخواهید کرد. در موارد زیادی مشاهده شده که طمع سبب از دست رفتن سودهای کلان شده است. در مقابل تعیین حد ضرر نیز برای جلوگیری از ضرر بیش از حد ضروری است.

تصور کنید در بازار خرید و فروش تتر، قیمت‌ها بعد از مدتی کاهش پیدا کند، حال اگر شما حد ضرر داشته باشید، پس از کاهش قیمت به محدوده‌ای که مشخص کرده‌اید از بازار خارج می‌شوید. اما درصورت نداشتن حد ضرر، نمی‌توانید برای زمان خروج سرمایه‌تان تصمیمی بگیرید و در این حالت هر روز منتظر بازگشت بازار می‌باشید؛ اما برخی مواقع ممکن است بازگشت بازار نیاز به مدت زمان طولانی داشته باشد. بدون تعیین حد ضرر، سرمایه شما همواره در معرض خطر خواهد بود.

آنالیز تکنیکال و دیگر ابزارهای تریدر های موفق جهان را یاد بگیرید

بسیاری از کاربران تازه‌ وارد، بر موج میم کوین‌ها سوار می‌شوند. برخی از آنها خوش شانس هستند و سود نسبتا خوبی از این توکن‌ها دریافت می‌کنند؛ اما سرمایه اکثر آنها از بین می‌روند. تریدرهای تازه وارد در زمان انجام معامله تنها به احساسات و گمانه زنی‌های بازار توجه می‌کنند یا صرفا بر اساس شنیده ها و اخبار، بخش اعظم سرمایه‌گذاری خود را صرف خرید شیبا یا دیگر میم کوین‌ها می‌کنند. یک تریدر موفق باید یاد بگیرد که چگونه با مشاهده نمودارها و استفاده از تحلیل تکنیکال یا آنالیز فنی در معاملات خود به کسب سود بپردازد.

با یادگیری آنالیز تکنیکال شما می‌توانید با مشاهده نموداری نظیر نمودار قیمت استلار، اطلاعات زیادی از آن به دست آورده و بر اساس وضعیت نمودار اقدام به تصمیم گیری نمایید. ممکن است در ابتدای کار، تحلیل تکنیکال برای یک فردی مبتدی ترسناک به نظر آید. اما به اندکی صبر و حوصله و آموزش صفر تا صد تریدر شدن می‌توان دید، کار با ابزار تکنیکال برای همه لذت بخش خواهد شد.

هر چند تحلیل تکنیکال تنها یک پیش بینی از وضعیت آینده سهام یا ارز دیجیتال است. حتی حرفه‌ای‌ترین تحلیلگرها هم ممکن است در آنالیز خود اشتباه کنند. از طرفی بازار کریپتوکارنسی هیچوقت در مسیر مورد انتظار شما پیش نمی‌رود. با این وجود با پیش بینی مسیر بازار با کمی خطا شما می‌توانید به تریدری موفق تبدیل شوید.

اخبار و اتفاقات بروز را از منبع قابل اعتماد مرتب پیگیری کنید اگر به دنبال راهکاری هستید تا بدانید چگونه یک تریدر موفق باشیم؟ می‌توان گفت بروز بودن اطلاعات و دانش شما یکی از ویژگی‌های موثر و کمک کننده در تبدیل شدن به تریدری موفق است. برخی مواقع اخبار جدید از تحلیل تکنیکال اهمیت بیشتری دارند. بدین ترتیب باید با پیگیری اخبار و اتفاقات جدید و مطالعه اسناد و مدارک مربوط به سرمایه گذاری‌تان، همواره در جریان اتفاقات مرتبط با حوزه سرمایه گذاری خود باشید.

بارها مشاهده شده است که قیمت لحظه ای ارز دیجیتال به دنبال یک اتفاق یا خبر دچار تغییرات مثبت یا منفی شدیدی شده است. مطالعه اخبار و مدارک مربوط به یک دارایی نظیر شرکتی که سهام آن را خریداری کرده‌اید یا رمز ارزی که در کیف پول ارز دیجیتال خود نگهداری نموده‌اید، تحلیل فاندامنتال یا تحلیل بنیادی گفته می‌شود.یک تریدر موفق باید همواره نسبت به اخبار و اتفاقات معتبر مرتبط با سهام یا رمز ارز خود آگاه باشد.

بر اشتباه خود اصرار نکنید

یک تریدر موفق همواره سعی می‌کند به جای اصرار بر اشتباه خود از آن اشتباه درس بگیرد. اشتباه در انجام معاملات اجتناب ناپذیر است؛ اما تریدر موفق فردی است که پس از بروز یک اشتباه، شکست خود را پذیرفته و به جای توجیه اشتباه خود در پی دلایل آن می‌گردد. همیشه به خاطر داشته باشید «شاید تحلیل اشتباه باشد اما بازار هیچوقت اشتباه نمی‌کند!»، بنابراین اشتباه خود را قبول کنید. اگر می‌خواهید به یک تریدر موفق در بازار کریپتو یا بورس تبدیل شوید باید از اشتباهاتتان درس بگیرید و به هیچ وجه یک اشتباه را مجددا تکرار نکنید.

اگر موارد ذکر شده را رعایت کنید در زمان شکست، تمام سرمایه خود را از دست نمی‌دهید و فرصت جبران خواهید داشت. یک تریدر موفق قدری قوی باشد که بتواند بدون تعصب به تصمیم یا تحلیل خود شکست را قبول کرده و با مطالعه و بررسی شکست‌های خود، پلی برای پیروزی ایجاد کند. بنابراین او هیچگاه از شکست‌های خود نا امید نمی‌شود.

همواره امنیت سرمایه تان را اولویت قرار دهید

پیش از سرمایه گذاری باید از امنیت کامل سیستم معاملاتی و جایی که در آن تصمیم به انجام معاملات دارید اطمینان حاصل نمایید. در بازار ارزهای دیجیتال مخصوصاً برای ایرانیان، توجه به این مسئله اهمیت بیشتری دارد. پیش از هرچیز باید یک کیف پول امن برای خود انتخاب نمایید.

برای انجام ترید و معاملتتان تنها از صرافی‌های معتبر بین المللی یا ایرانی استفاده کنید. از آنجایی که صرافی‌های بین المللی مانند صرافی بایننس احتمال دارد مشکلاتی را برای ایرانیان بوجود آورد، صرافی‌های معتبر داخلی که دارای سابقه زیادی در ارائه خدمات بدون مشکل به ایرانیان هستند می‌توانند بهترین گزینه برای یک تریدر موفق باشند.

هیچگاه پیش از اطمینان صددرصدی از امنیت سرمایه خود، وارد هیچ معامله‌ای نشوید. حتی اگر سود بسیاری برای شما در آن معامله وجود داشته باشد.

حساب و کیف پول خود را ایمن کنید

پیش از شروع به معامله‌گری، بهترین کاری که یک تریدر باید بکند،اقدام به ایمن‌سازی حساب خود می‌باشد. مهم نیست که شما چقد تریدر حرفه‌ای و مسئولیت پذیری هستید، درصورتی که وجوه حساب کاربری و رمز عبورهایتان گم یا دزدیده شوند، سرمایه‌گذاری شما بی‌ارزش خواهد بود. چندین راه برای ایمن‌سازی وجود دارد؛

از جمله فعال‌سازی ورود دو مرحله‌ای FA2 ،‌ استفاده از رمز عبورهای قوی و استفاده از وایت ‌لیست برای آدرس‌هایی که قصد برداشت به آنها را دارید…..همیشه سعی کنید با استفاده از این موارد امنیت حساب کاربری خود را به بیشترین حد ممکن برسانید.

صرافی‌های رمز ارزی که در طراحی سایت صرافی ارز دیجیتال و یا اسکریپت صرافی ارز دیجیتال خود امکانات امنیتی فراوانی را درنظر گرفته‌اند گزینه بهتری برای انجام معاملات می‌باشند.

تریدرهای موفق دارای چه ویژگی هایی هستند؟

تریدرهای موفق همواره در تلاشند تا با بررسی اخبار و اطلاعات موثق و دستیابی به دانش مستمر، دایره اطلاعاتشان را گسترش داده و در انجام معاملات با دانش کافی و به صورت منطقی عمل کنند.

چگونه می توان در ترید منطقی عمل کرد؟

یکی از ویژگی های مهم تریدر موفق تصمیم گیری منطقی بدور از احساسات است. بدین منظور باید با شناسایی اشتباهات و مشکلات گذشته بدون تعصب، رفتار خود را در زمان معاملات ارزیابی نمود و با تعیین حد ضرر و سود در زمان مناسب از بازار خارج شد.

-----

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما : 0 از 5

نظر خود را بنویسید

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها


فرم ثبت گزارش

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x